Origami

Dzieci uwielbiają zabawę małymi przedmiotami, które są łatwe w obsłudze i użytkowaniu. Stąd też popularność klocków, małych zabawek i samochodzików.

Nasze małe pociechy lubią, kiedy mają pełną kontrolę nad przebiegiem radosnej zabawy, a zbyt duża ilość przedmiotów może je zwyczajnie zdenerwować i rozproszyć uwagę. Warto też, aby nasze dziecko rozwijało się przez samą zabawę, o czym duże grono rodziców po prostu zapomina. Niech nasz syn lub córka zyska coś ekstra! Formą zabawy, która nie odbiega w zasadzie od tradycyjnych form rozrywki jest niezwykłe popularne – szczególnie w krajach azjatyckich – układanie origami.

Origami – zabawa oraz rozwój naszego dziecka w jednym

Dzieci z Japonii czy Korei uwielbiają ten rodzaj zabawy i doprowadzają ją do miana sztuki. Na pozór zwykłe układanie kształtów i figur z kartek papieru może wydać się nudne i nieangażujące. To jednak nieskończona skarbnica pomysłów i inicjatyw, jakie nasze dziecko może wykazać składając zwykłą kartkę papieru. Istnieją setki technik, dzięki którym origami dla dzieci będzie rozrywką ciekawą i znacznie bardziej edukującą niż bezmyślne patrzenie w ekran smartfona czy komputera. Zauważmy, że dzieci z krajów azjatycki, tych szczególnie wysokorozwiniętych, gdzie sztuka układania origami jest bardzo znana i lubiana, rozwijają się znacznie szybciej i są średnio inteligentniejsze od naszych pociech. Jedną z tajemnic są właśnie aktywności, które znacznie angażują w ogromnym stopniu mózg, zmuszając go do intensywnej pracy.

Taka rozrywka powoduje poprawę inteligencji, refleksu, krytycznego myślenia czy koncentracji. Dziecko przy układaniu figur z papieru uczy się samodzielnej pracy i cierpliwości, osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego nie będzie wiązało się z kilkuminutowa pracą – na niektóre figury potrzeba poświecić znacznie więcej czasu, co będzie też elementem motywującym rodzica do wzięcia aktywnego udziału zabawie z dzieckiem.